Chociaż narząd wzroku zaczyna rozwijać się w okresie płodowym, po porodzie musi upłynąć wiele czasu, aby osiągnął pełną sprawność. Ty – jako rodzic – możesz przyczynić się do stymulowania wzroku w kilku prostych krokach.
Rozwój dziecka w pierwszych tygodniach życia jest znaczący – dotyczy to również narządu wzroku. Eksperci są zdania, że noworodek przez 4 tygodnie życia widzi zaledwie 5% tego, co osoba dorosła. O ile jednak jest w stanie dostrzec przedmioty znajdujące się w odległości 20-30 cm od siebie, tak wszystko to, co znajduje się dalej, daje bardzo rozmyty obraz. Z tygodnia na tydzień wzrok jednak wyostrza się.
Wraz z tym, jak postępuje ogólny rozwój dziecka, tak i wzrok ulega znacznej poprawie. Między 2. a 3. miesiącem życia, niemowlę zaczyna nawiązywać kontakt wzrokowy z rodzicami. Pojawia się również widzenie stereoskopowe – dzięki temu maluch nie musi poruszać głową, aby śledzić poruszający się przedmiot. W miarę rozwoju dziecko zdobywa również umiejętność dostrzegania szczegółów.
Szacuje się, że około 11-12 miesiąca życia, prawie 80% niemowląt widzi już podobnie jak osoby dorosłe. Oznacza to, że narząd wzroku intensywnie się rozwija, przechodząc wiele ważnych etapów.
Tak jak rozwój dziecka następuje samoistnie, tak i narząd wzroku jest coraz sprawniejszy. Rodzice jednak powinni wziąć sprawy w swoje ręce, stymulując prawidłowy rozwój wzroku.
Pierwsze 1000 dni życia to czas, w którym następuje bardzo intensywny rozwój dziecka. Mając tego świadomość, warto zadbać o to, by maluch w tym okresie otrzymał niezbędne składniki odżywcze. W przypadku karmienia piersią jest to ułatwione – niemowlę otrzymuje wszystkie substancje, które wspierają prawidłowy rozwój. Istotną rolę odgrywają długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym DHA. To właśnie one są ważne w procesie rozwoju układu nerwowego oraz wzroku niemowlęcia.
Aby wspierać rozwój narządu wzroku, warto zadbać o odpowiedni trening już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Jako że najmłodsze niemowlęta widzą wyłącznie wyraziste barwy i desenie, warto pokazywać przede wszystkim kontrastowe obrazki. Należy także mieć świadomość, że korzystnie dla ich wzroku działa powolne przesuwanie obrazków i przedmiotów (np. przybliżanie i oddalanie) niż prezentowanie ich w bezruchu – noworodki są bardziej wrażliwe na spostrzeganie ruchu.
W kolejnych miesiącach dziecko nabywa coraz więcej umiejętności, dlatego trening powinien być bardziej złożony i zaawansowany. Po ukończeniu 4. miesiąca życia, można wprowadzić zabawki z wieloma innymi kolorami oraz sięgnąć po zabawki stymulujące widzenie w trzech wymiarach.
Jeżeli podczas codziennych zabaw z dzieckiem zauważysz niepokojące objawy ze strony narządu wzroku, nie czekaj z wizytą u okulisty. Udaj się na konsultacje jak najszybciej, aby wykluczyć lub stwierdzić wadę wzroku.
Wykonana z wysokiej jakości silikonu forma do wypieku ciasta w kształcie konia-zachwyci dzieci i dorosłych!…
Wykonana z wysokiej jakości silikonu forma do wypieku ciasta w kształcie owieczki-zachwyci dzieci i dorosłych!…
Wykonana z wysokiej jakości silikonu forma do wypieku ciasta w kształcie motyla- zachwyci dzieci i…
10 czarnych i 10 białych prac wykonanych cienkopisami, markerami oraz tuszem na kartonie. Zobacz więcej »
Zapraszamy młodzież w wieku 11-14 lat. Zobacz więcej »
Zapraszamy na rodzinny spacer ścieżką geocachingową Geo-Zacisze. Zobacz więcej »
Zapraszamy miłośników białego szaleństwa na obóz narciarski Zobacz więcej »
Rozpoczynamy sezon zimowy 2014 / 2015 Zobacz więcej »
Wreszcie wypłynęliśmy! 4 żaglówki pod wspólną banderą wypłynęły z Giżycka ku nowej przygodzie. Zobacz więcej »