Kategoria:  

Ogólna

Czy kupić dziecku komputer?

komputer dla dziecka
W dobie wszechobecnej technologii, gdzie niemal każdy ma dostęp do komputera i Internetu, ciężko odgrodzić dziecko żelaznym murem od najnowszych zdobyczy technologicznych. Czy udostępnianie dziecku komputera to dobry pomysł? Kiedy warto kupić dziecku jego własny komputer? Jak zadbać o to, żeby surfowanie w sieci było dla naszej pociechy bezpieczne?

Założę się, że niemal każdy rodzic zadawał sobie te pytania. Zaopatrzenia dziecka w komputer nie można odwlekać w nieskończoność. Dzieci to świetni obserwatorzy i na pewno widzą nas, dorosłych ślęczących przed komputerami, ekranami smartfonów lub tabletów. Dzieci uczą się przez naśladowanie zachowań osób starszych, więc prędzej czy później dziecko zacznie domagać się dostępu do komputera.

Dziecko nie ustępuje- jak się zachować?


Co zrobić w sytuacji, gdy nasz maluch KONIECZNIE chce położyć swoje wszędobylskie rączki na komputerze? Są dwie szkoły. Z jednej strony możemy kategorycznie i metodycznie odmawiać, co generuje niepotrzebne napięcie i może być przyczyną pogorszenia rodzinnych relacji. Dziecko na pewno samo znajdzie sposób na dorwanie się do sprzętu pod nieuwagę rodzica i może narobić przy tym wiele szkód zarówno dla siebie, jak i komputera.


Drugim wyjściem jest wspólna edukacja i wprowadzanie dziecka w tajniki obsługi komputera i bezpiecznego przeglądania sieci. Jest to bardziej wymagające rozwiązanie, jednak gra jest warta świeczki. Po odpowiednim przeszkoleniu nasza pociecha będzie umiała w pewnym stopniu rozgraniczyć korzystanie z komputera w celach edukacyjnych i dla czystej rozrywki. Poza tym warto na bieżąco kontrolować poczynania dziecka w sieci i w miarę możliwości odsuwać je od niebezpiecznych dla niego treści przeznaczonych wyłącznie dla dorosłych.


Kiedy kupić komputer dziecku?


Zdania w tej kwestii są podzielone- ile psychologów i rodziców, tyle opinii. Są rodzice, którzy kupują dziecku komputer, jak tylko brzdąc zacznie klecić pierwsze słowa. Inni czekają z tym wydatkiem do końca szkoły podstawowej.


Większość psychologów radzi jednak by nie zabierać dziecku całego wczesnego dzieciństwa i pozwolić mu najpierw rozwinąć zdolności motoryczne oraz manualne. Dać nacieszyć się zabawą na zewnątrz z rówieśnikami. Ważne jest również, żeby dziecko choć trochę się socjalizowało z innymi ludźmi.


Według wielu rodziców dobrym wiekiem na rozpoczęcie poważnej przygody z komputerem i Internetem jest wiek wczesnoszkolny- okolice 1 lub 2 klasy szkoły podstawowej. Wtedy zaczynają się pierwsze „poważne” prace domowe, dziecko zetknie się z rówieśnikami w szkolnych ławach i korytarzach, gdzie na pewno zacznie się dyskusja na tematy posiadania różnych rzeczy.


Nie chcemy przecież, żeby nasza pociecha czuła się gorsza, a jednocześnie swoje frustracje przypisywała swoim skąpym rodzicom, prawda?


Jaki komputer kupić dziecku?


Tutaj również wybór sprowadza się zasadniczo do dwóch opcji- albo postawimy na sprzęt mobilny, albo stacjonarny. Każda z opcji ma niewątpliwe zalety i wady, jednak w artykule podpowiemy, dlaczego komputer stacjonarny jest lepszym rozwiązaniem.


Sprzęt mobilny to większe ryzyko. Nie trudno o upuszczenie lub zalanie laptopa, czy netbooka. Taki sprzęt jest również podatny na zgubienie.


Pociecha i tak nie będzie korzystało z laptopa w szkole, a większość czasu komputer spędzi w domu. Kupno mobilnego komputera nie ma więc większego sensu, bo i tak maluch nie wykorzysta w pełni zalet mobilności.


Komputery stacjonarne mają szereg zalet. Po pierwsze jest stacjonarny, a to oznacza, że dziecko będzie z niego korzystało tylko w jednym miejscu. Dzięki temu rodzic może kontrolować jego poczynania. Do stacjonarki można również podłączyć wygodne w użyciu i spersonalizowane pod dziecko urządzenia peryferyjne. Odpowiednich rozmiarów klawiaturę i myszkę.


Komputer stacjonarny oznacza również większy ekran. Duży monitor będzie zdrowszy dla oczu dziecka niż mały ekran laptopa. Jeżeli zadbamy jeszcze o odpowiednią postawę ciała i naświetlenie „stanowiska roboczego” naszej pociechy, będziemy mogli uniknąć lub zminimalizować ryzyko wad postawy i wzroku.


W dłuższej perspektywie czasu komputery stacjonarne to mniejszy wydatek. Inwestując raz w sprzęt wyposażony w przyszłościowe podzespoły, nie będziemy musieli wymieniać całego komputera co parę sezonów. Wystarczą regularne rozbudowy o kolejne GB pamięci RAM lub dokupienie karty graficznej. Rozbudowa mobilnych komputerów jest nieco bardziej problematyczna.

Informacje
Dodano 2016-04-11 godz 12:24
Dodał(a): baza-dziecka
Komentarze
brak komentarzy
 Na zakupy dodaj produkty
Forma silikonowa KOŃ
Cena: 17,70 zł

Wykonana z wysokiej jakości silikonu forma do wypieku ciasta w kształcie konia-zachwyci dzieci i dorosłych!…

Zestaw do pieczenia dziecięcy
Cena: 27,70 zł

Dzieci z chęcią pomagają swoim rodzicom w kuchni. Będą bardzo dumne, jeśli chociaż kilka przyrządów…

Forma silikonowa OWCA
Cena: 21,70 zł

Wykonana z wysokiej jakości silikonu forma do wypieku ciasta w kształcie owieczki-zachwyci dzieci i dorosłych!…DK Zacisze
 7 - 14 SIE 2019 8:00 - 23:45
Dom Kultury Zacisze w Warszawie , Warszawa (Targówek)

Naucz się gotować, dowiedz się jak się zdrowo odżywiać i zrób artystyczny przepiśnik! Zobacz więcej »

Półkolonie zimowe
 24 CZE - 30 SIE 2019 9:00 - 16:00
Mały Inżynier Warszawa , Warszawa (Ursynów)

Półkolonie Małego Inżyniera to idealny wybór dla młodych naukowców zainteresowanych naukami ścisłymi. Zobacz więcej »

Jak chcesz aby Twoje dziecko spędziło czas?
Aktywność sportowa
Rozrywka na weekend
Nauka przez zabawę
Wydarzenie kulturalne
Warsztaty i kursy
Masz konkretne oczekiwania?
Skorzystaj z naszego katalogu!
Data od:
Data do:
Wybrane miasto:
Newsletter
Reklamy
Kronika rodzinna
Obozy narciarskie
data założenia: 04.12.2014 21:01
Ostatni post: 04.12.2014 21:03

Zapraszamy miłośników białego szaleństwa na obóz narciarski Zobacz więcej »

Kirunek Kolonia Harsz

Wreszcie wypłynęliśmy! 4 żaglówki pod wspólną banderą wypłynęły z Giżycka ku nowej przygodzie. Zobacz więcej »

Partnerzy:
BEZPIECZNY STOK
Klub Mamuśki
PayU
SOSrodzice.pl
Świadoma Mama
Szlak Rzemiosła
Teatr Animacji w Poznaniu
Teatr Będzin
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
BEZPIECZNY STOK
Klub Mamuśki
PayU
SOSrodzice.pl
Świadoma Mama
Szlak Rzemiosła
Teatr Animacji w Poznaniu
Teatr Będzin
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
Poleć nas na Facebook i G+
Twitter Pinterest
Strona używa cookies (ciasteczek)
Zamknij

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności