Kategoria:  

Ogólna

Czy trampolina jest bezpieczna dla dziecka?

Trampolina
W Stanach Zjednoczonych własną trampolinę ogrodową ma już co trzecie dziecko. Od jakiegoś czas trampoliny szturmem zdobywają też polskie ogródki. Nic dziwnego: dzieci uwielbiają na niej skakać. Nieco mniej entuzjastyczni są niektórzy rodzice, którzy obawiają się o urazy i złamania, jakim dziecko może ulec skacząc na trampolinie. Zanim zdecydujemy się na taki prezent dla dziecka, sprawdźmy, jak jest naprawdę z trampolinami: czy skakanie na nich jest bardziej urazowe niż inne sporty? Który model jest najbezpieczniejszy? Co zrobić, aby zabezpieczyć dziecko przed wypadkiem?

Od kilku lat można usłyszeć głośne apele o zaprzestanie  korzystania z trampolin przez dzieci. Argumentów przemawiających za uznaniem tego sprzętu sportowego za niebezpieczny jest wiele. Po pierwsze, zdarza się, że dzieci łamią sobie kończyny podczas skakania na trampolinie. Wszystkiemu jest winien niedostatecznie rozwinięty układ mięśniowo-kostny: łatwo jest doprowadzić do złamań, a proces zrastania się kości u dzieci jest znacznie bardziej skomplikowany niż u dorosłych.  Zdarzają się również urazy kręgosłupa i nieodwracalne powikłania neurologiczne. Nierzadkie są przypadki utraty wszystkich zębów właśnie podczas zabawy na trampolinie. Dzieci często też wypadają poza obręcz i uderzają głową o podłoże. Prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku wzrasta, gdy z trampoliny korzysta jednocześnie więcej niż jedno dziecko.


trampolina-z-siatka.jpg
Siatka zabezpiecza przed wypadnięciem podczas skoków.
Na zdjęciu: trampolina z siatką, Ogrodosfera, źródło: http://ogrodosfera.pl/trampoliny


Z drugiej strony, nie brakuje też coraz bardziej licznych głosów rozsądku mówiących wprost - skakanie na trampolinie może być równie niebezpieczne jak chodzenie po drzewach. Czyli: nie dajmy się zwariować. Ryzyko wypadnięcia z trampoliny może być ograniczone przez stosowanie siatki na jej obwodzie. Najwięcej kontuzji bowiem zdarza się właśnie po uderzeniu w sprężyny i pozostałe metalowe elementy konstrukcji.


trampolina-wilanow.jpg
Niektóre trampoliny zostają wbudowane w ziemię, co częściowo przyczynia się do ograniczenia ilości wypadków.
Na zdjęciu: trampolina użytku publicznego, zainstalowana w miasteczku WilanówPonadto, z trampoliny powinny korzystać tylko te dzieci, które są w miarę wysportowane. Zadbajmy też o stabilizację dla sprzętu: nie stawiajmy jej na betonie. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się trawa lub piasek (o ile trampolina będzie mogla stać na nim równo). Wokół nie powinny znajdować się żadne drzewa, krzewy ani meble ogrodowe. Wielkość trampoliny powinna być dostosowana do wieku dziecka. Dzieci w wieku do lat sześciu nie powinny bawić się na trampolinie  o średnicy większej niż około 3 metry. Im większa trampolina, tym większa siła wyrzutu. Jeśli będzie ona zbyt duża, maluch sobie nie poradzi i będzie narażony na nieobliczalne w stosunku do jego możliwości uderzenia. Gdy dzieci skaczą grupowo, zawsze ta jednostka, która jest najlżejsza, jest najbardziej narażona na doznanie urazów. 


skaczace-dziecko.jpg
Dzieci uwielbiają skakać na trampolinie w grupie. Pamiętajmy, że w skaczącej grupie zawsze te najdrobniejsze i najniższe dzieci są najbardziej narażone na wypadki. Fot. Ogrodosfera
Poza tym, trampolina powinna stać stabilnie na podłożu. Znane są przypadki, gdy to właśnie przewracający się sprzęt, a nie skoki, okazały się śmiertelnym zagrożeniem. Rozkładając konstrukcję, trzymajmy się instrukcji montażu. Trampolina w trakcie użytkowania przesuwa się, dlatego już po jej rozłożeniu należy regularnie sprawdzać, czy stoi stabilnie na podłożu. Jeśli sprzęt uległ uszkodzeniu, złóżmy ją do pudełka, aby nie kusiła dzieci.

Gdy korzystanie z trampoliny będzie odbywało się w rozsądnych dawkach i przy zastosowaniu wspomnianych wyżej zabezpieczeń, szybko okaże się, że jest to sprzęt przynoszący same zbawienne skutki dla rozwoju dzieci. Lekarze i fizjoterapeuci są zgodni: regularne skakanie na trampolinie może przyczyniać się do szybkiego skorygowania wad postawy u dzieci, a także na zapobieganie rozwojowi płaskostopia lub takich schorzeń  jak na przykład koślawość kolan. Trampolina jest też doskonałą  pomocą dla rodziców tych dzieci, które są hiperaktywne i nie są w stanie poradzić sobie z samodzielnym rozładowywaniem energii.


tramp-z-dzieckiem.jpg

Trampolina pomaga dzieciom rozładować energię,wzmacnia tzw. percepcję głęboką i wspiera koordynację ruchowąKilka ciekawych faktów dostarczyli nam również naukowcy w NASA, którzy przebadali wpływ, jaki na nasze zdrowie wywiera dynamiczne skakanie na ogrodowej trampolinie. Okazało się, że szybkie i naprzemienne zmiany wysokości, na jakiej znajduje się nasze ciało względem powierzchni Ziemi wpływa pozytywnie na układ krwionośny i limfatyczny. Dzięki temu, że organizm musi walczyć z grawitacją, krwiobieg jest stymulowany do szybszej pracy, a  toksyny usuwane we wzmożonym tempie. Wzmacnia się wydolność organizmu, kalorie spalają się szybciej niż podczas biegania, a nasz metabolizm przyspiesza. Dodatkowo, jeśli nie dojdzie do kontuzji, regularne skakanie na trampolinie znacznie wzmocni ścięgna oraz mięśnie.
Korzystny wpływ korzystania z trampoliny objawia się także wyraźnie obserwowalnym usprawnieniem koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz orientacji w przestrzeni. Nierzadko dzieci mające problem z błędnikiem, cierpiące na choroby lokomocyjne, po jednym lecie spędzonym z trampoliną w ogrodzie przestają skarżyć się na jakiekolwiek nudności w środkach lokomocji.


sprezyny.jpg
Skoki na trampolinie nie obciążają stawów w takim stopniu jak bieganie, dlatego są polecane osobom otyłym


Dodatkowo, skakanie na trampolinie angażuje pracę mięśni głębokich, których na co dzień nie mamy szansy używać. Gdy je wyćwiczymy, zdecydowanie poprawi się nasza ogólna gibkość i koordynacja ruchowa. Wzmacnia się czucie głębokie oraz umiejętność odbierania bodźców wewnętrznych, co jest szczególnie ważne w przypadku sportowców i np. kierowców rajdowych.  W starszym wieku, wyrobiona w młodych latach zdolność czucia wewnętrznego daje zdecydowanie lepszą kondycję, stabilizację sylwetki i samopoczucie.


fit-and-jump.jpg
Coraz częściej skakanie na trampolinie jest włączane w regularny plan ćwiczeniowy przez osoby, które chcą zrzucić kilka kilogramów, nabrać kondycji i wzmocnić stan układu kostno-mięśniowego. Zdjęcie pochodzi z jednego z fitness klubów, w którym regularnie odbywają się zajęcia przy użyciu mini-trampolin


Trampoliny zbudowane są z tworzywa sztucznego składającego się w dużej mierze z gumy nadającej mu elastyczności, która odpowiada za niesamowity efekt odbijania się. Ten sam efekt zapewnia amortyzację podczas skoków, której nie dadzą żadne buty do biegania. Dlatego korzystanie z trampoliny jest wskazane dla osób z dużą otyłością, w przypadku których bieganie mogłoby skończyć się nadmiernym obciążeniem stawów.


Informacje
Dodano 2016-10-24 godz 09:13
Dodał(a): baza-dziecka
Galeria
Trampolina z siatką
Trampolina wilanów
Skaczące dziecko
Trampolina z dzieckiem
Sprężyny
Fit Jump
Komentarze
brak komentarzy
 Na zakupy dodaj produkty
Forma silikonowa OWCA
Cena: 21,70 zł

Wykonana z wysokiej jakości silikonu forma do wypieku ciasta w kształcie owieczki-zachwyci dzieci i dorosłych!…

Foremki silikonowe do muffinek (6)
Cena: 9,90 zł

Wyjątkowy zestaw 6 foremek do wypieku muffinek wykonanych z wysokiej jakości silikonu. Silikon odporny jest…

Forma silikonowa KOŃ
Cena: 17,70 zł

Wykonana z wysokiej jakości silikonu forma do wypieku ciasta w kształcie konia-zachwyci dzieci i dorosłych!…ps
 9 WRZ - 18 GRU 2019 co poniedziałek 16:00 - 17:30

Zapraszamy dzieci na zajęcia opiekuńczo - wychowawcze - otwarte na potrzeby dzieci. Zobacz więcej »

Alicja Grzesiak
 1 - 20 PAŹ 2019
SCKM Dietla , Kraków (Kraków-Śródmieście)

Ileż trzeba mieć wrażliwości i fantazji by tworzyć takie rysunki? Tego nie wiemy. To wie… Zobacz więcej »

Jak chcesz aby Twoje dziecko spędziło czas?
Aktywność sportowa
Rozrywka na weekend
Nauka przez zabawę
Wydarzenie kulturalne
Warsztaty i kursy
Masz konkretne oczekiwania?
Skorzystaj z naszego katalogu!
Data od:
Data do:
Wybrane miasto:
Newsletter
Reklamy
Kronika rodzinna
Obozy narciarskie
data założenia: 04.12.2014 21:01
Ostatni post: 04.12.2014 21:03

Zapraszamy miłośników białego szaleństwa na obóz narciarski Zobacz więcej »

Kirunek Kolonia Harsz

Wreszcie wypłynęliśmy! 4 żaglówki pod wspólną banderą wypłynęły z Giżycka ku nowej przygodzie. Zobacz więcej »

Partnerzy:
BEZPIECZNY STOK
Klub Mamuśki
PayU
SOSrodzice.pl
Świadoma Mama
Szlak Rzemiosła
Teatr Animacji w Poznaniu
Teatr Będzin
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
BEZPIECZNY STOK
Klub Mamuśki
PayU
SOSrodzice.pl
Świadoma Mama
Szlak Rzemiosła
Teatr Animacji w Poznaniu
Teatr Będzin
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
Poleć nas na Facebook i G+
Twitter Pinterest
Strona używa cookies (ciasteczek)
Zamknij

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności