Kategoria:  

Ogólna

Gdy dziecko nie chce odrabiać prac domowych…

Pamięć
Jednym z pierwszych i ważniejszych obowiązków kilkulatka jest odrabianie prac domowych. Wymaga to właściwej organizacji czasu, skupienia i wytężenia umysłu. Niestety nie każde dziecko chce poświęcić wolne popołudnie, dotychczas spędzane na zabawie, na ćwiczenia szkolne. Zazwyczaj taka niechęć kończy się przymuszaniem malucha i płaczem, co jeszcze bardziej zaostrza sytuacje. Wkrótce pojawiają się złe oceny i uwagi, a także pytanie rodziców – jak sobie z tym poradzić?

Poznaj przyczyny


Rodzice czują się zagubieni zwłaszcza, gdy dziecko chętnie spędza czas w szkole i lubi zajęcia dydaktyczne, ale buntuje się przeciwko pracy domowej. Przyczyn takiej sytuacji można doszukiwać się w tym, że na lekcjach przebywa się w grupie i zazwyczaj spędza się bardzo miło czas, a konieczność samodzielnego rozwiązywania ćwiczeń nie jest już tak atrakcyjną formą nauki. Do tego dochodzi fakt, że czas poświęcony na odrabianie lekcji można przeznaczyć na znacznie milsze zajęcia takie jak oglądanie telewizji, granie w gry komputerowe lub beztroską zabawę… Niestety powodem niechęci do nauki  domu może być również przemęczenie.


Rozwiąż problem


Problem z odrabianiem prac domowych należy jak najszybciej zażegnać, ponieważ jest ono ważną częścią edukacji szkolnej – pomaga utrwalać i porządkować wiedzę, ćwiczyć samodyscyplinę, systematyczność, koncentrację i cierpliwość.


Absolutną podstawą jest stworzenie odpowiednich warunków do nauki. Własne biurko wolne od zabawek i rozpraszających sprzętów, cisza, a także wszelkie niezbędne sprzęty do wypełnienia zadań tuż pod ręką to podstawa. Warto uświadomić malucha, że miejsce pracy musi być uprzednio przygotowane, co pozwoli uniknąć poszukiwań przyborów i rozpraszania podczas wypełniania zadań. Warto także ustalić stałą porę odrabiania lekcji. Po powrocie ze szkoły dziecko musi odpocząć i zjeść, a następnie może zająć się obowiązkami (oby nie zbyt późno!). Początkowo należy wspólnie ustalić, co zostało zadane, przeanalizować ćwiczenia i wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Dobrą metodą jest przyjęcie zasady, że dziecko własnymi słowami tłumaczy plecenia, wówczas oswaja się z obowiązkami i nie czuje się już tak obciążone materiałem. Należy także uświadomić malca, że praca domowa ma być wykonana samodzielnie – rodzic powinien jedynie przeglądać zeszyty i wskazywać błędy, pomagać w poprawianiu ich. Niezmiernie ważne jest, aby chwalić pociechę za sprawne zrealizowanie zadań i być zawsze otwartym na udzielenie pomocy. Gdy dziecko pozostawione jest same sobie szybko zniechęca się, nie przykłada, a często również denerwuje i stresuje się tym, że napotyka trudności w nauce.


Do największych błędów rodziców należy wypełnianie zadań za dziecko – wówczas ma ono pewność, że każdą trudność wykona się za nie i nie bierze odpowiedzialności za swoją pracę, nie mówiąc o tym, że nie przyswaja wiedzy. Szkodzi również rozwiązywanie problemów krzykiem. Czasem rodzicom ciężko jest opanować nerwy, szczególnie gdy maluch nawet nie próbuje podjąć obowiązków lub kolejny raz miga się od wykonywania prac domowych, ale warto pamiętać, że spokój i miła atmosfera to najlepsze wsparcie dla pociechy.


Źródło: Academy International - Prywatna szkoła podstawowa Warszawa

Informacje
Dodano 2018-02-01 godz 11:27
Dodał(a): baza-dziecka
Komentarze
brak komentarzy
 Na zakupy dodaj produkty
Forma silikonowa KOŃ
Cena: 17,70 zł

Wykonana z wysokiej jakości silikonu forma do wypieku ciasta w kształcie konia-zachwyci dzieci i dorosłych!…

Forma silikonowa SŁOŃ
Cena: 21,70 zł

Wykonana z wysokiej jakości silikonu forma do wypieku ciasta w kształcie słonia-zachwyci dzieci i dorosłych!…

Foremki silikonowe do muffinek (6)
Cena: 9,90 zł

Wyjątkowy zestaw 6 foremek do wypieku muffinek wykonanych z wysokiej jakości silikonu. Silikon odporny jest…p
 19 KWI - 10 KWI 2025 10:00 - 20:00
Akademia Jazdy Konnej Biały Jednorożec , Poznań (Poznań-Nowe Miasto)
Jak chcesz aby Twoje dziecko spędziło czas?
Aktywność sportowa
Rozrywka na weekend
Nauka przez zabawę
Wydarzenie kulturalne
Warsztaty i kursy
Masz konkretne oczekiwania?
Skorzystaj z naszego katalogu!
Data od:
Data do:
Wybrane miasto:
Newsletter
Reklamy
Kronika rodzinna
Obozy narciarskie
data założenia: 04.12.2014 21:01
Ostatni post: 04.12.2014 21:03

Zapraszamy miłośników białego szaleństwa na obóz narciarski Zobacz więcej »

Kirunek Kolonia Harsz

Wreszcie wypłynęliśmy! 4 żaglówki pod wspólną banderą wypłynęły z Giżycka ku nowej przygodzie. Zobacz więcej »

Partnerzy:
BEZPIECZNY STOK
Klub Mamuśki
PayU
SOSrodzice.pl
Świadoma Mama
Szlak Rzemiosła
Teatr Animacji w Poznaniu
Teatr Będzin
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
BEZPIECZNY STOK
Klub Mamuśki
PayU
SOSrodzice.pl
Świadoma Mama
Szlak Rzemiosła
Teatr Animacji w Poznaniu
Teatr Będzin
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
Poleć nas na Facebook i G+
Twitter Pinterest
Strona używa cookies (ciasteczek)
Zamknij

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności