Katar u dziecka to jedna z najbardziej nielubianych przez rodziców przypadłości. Dzieje się tak dlatego, że - choć sam katar zazwyczaj nie jest niebezpieczny dla zdrowia – małe dzieci wyjątkowo źle go znoszą, a pojawia się on u nich standardowo nawet do dziesięciu razy w roku… i jest to – niestety – zjawisko całkiem normalne.
Katar u niemowląt
Przede wszystkim, niemowlaka - nawet tylko w przypadku kataru - powinien zawsze obejrzeć, a raczej osłuchać lekarz pediatra. Z punktu widzenia osoby dorosłej i dla osoby dorosłej, katar nie jest niczym poważnym, jednak u niemowląt, które spędzają większość czasu w pozycji leżącej, spływająca z nosa wydzielina łatwo może zamienić się w zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc lub, bardzo bolesne, szczególnie dla małych dzieci, zapalenie ucha.
Jak skutecznie i szybko wyleczyć katar u niemowlaka?
- Nawilżanie powietrza. Częste wietrzenie pokoju jest jednym ze sposobów na zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, które - zwłaszcza w sezonie grzewczym - jest częstą przyczyną kataru u niemowląt. Wilgotność w pokoju można również poprawić, wieszając na grzejnikach odpowiednie pojemniki z wodą lub stosując elektryczny nawilżacz powietrza.
- Nawadnianie organizmu. Jeżeli maluch jest karmiony piersią, w okresie trwania kataru należy go karmić jak najczęściej, jeżeli natomiast dziecko pije mleko modyfikowane – trzeba koniecznie dodatkowo podawać mu do picia wodę lub herbatki ziołowe dla niemowląt.
- Regularne inhalacje. Przynoszą zakatarzonemu dziecku znaczną ulgę i ułatwiają odkrztuszanie. W wersji dla niemowląt, należy zagotować wodę z solą (w proporcji jedna łyżka soli na jeden litr wody) i parujące naczynie umieścić w pobliżu łóżeczka dziecka (pod kontrolą oczywiście!). Można również rozpylić w miejscu przebywania dziecka specjalny preparat z roztworem soli.
- Ułatwianie oddychania. Zatkany nosek trzeba oczyścić przy pomocy aspiratora do nosa lub specjalnej gumowej gruszki. W ciągu dnia można stosować też maść majerankową, która udrażnia nos, a w nocy oddychanie ułatwią maluchowi olejki eteryczne – eukaliptus i mięta (kilka kropel takich specyfików można rozetrzeć na poduszce, materacyku itp.).
- Krople do nosa. Najczęściej stosuje się w tym przypadku wodę morską w sprayu, przeznaczoną dla najmłodszych dzieci, wkrapia do nosa sól fizjologiczną lub - w ostateczności - aplikuje się odpowiednie do wieku pacjenta krople do nosa w aerozolu, których dawkę – rzecz jasna - ustala lekarz.
- Oklepywanie pleców. Zabieg ten ułatwia dziecku odkrztuszanie. Należy to robić dłonią złożoną w „łódeczkę”, w kierunku od dołu ku górze pleców. Najlepiej oklepywać plecki tuż po inhalacji, kiedy rozrzedzona wydzielina łatwiej się odrywa.
Katar u starszych dzieci
Oprócz powyżej wskazanych i opisanych sposobów, które oczywiście można i należy wykorzystać również w przypadku zakatarzonego dwu- czy trzylatka, a nawet starszych dzieci, są w tej sytuacji jeszcze inne opcje leczenia kataru. Z pacjentem w takim wieku udaje się już komunikować, a on może powiedzieć, z czym ma największy problem. Łatwiej wtedy skutecznie zadziałać, aby ten problem zlikwidować… Łatwiej również dziecku wytłumaczyć i namówić je na przykład do zażycia lekarstwa. Informacje dotyczące sposobu leczenia kataru u dziecka znajdziesz na https://www.mamazone.pl/artykuly/starsze-dziecko/zdrowie/gesty-katar-u-dziecka/
Jak szybko i skutecznie leczyć katar u kilkulatka?
- Inhalacje. Tym razem możliwe przy użyciu inhalatora, a więc znacznie skuteczniejsze. To jeden z najlepszych sposobów na pokonanie kataru i zapobieganie rozwinięciu się infekcji oskrzeli lub płuc.
- Witamina C. Podana dziecku w początkowym stadium kataru, odpowiednia dawka witaminy C może nawet zatrzymać rozwój infekcji.
- Stare, domowe sposoby… czyli wszystko to, na co nie można sobie pozwolić w przypadku niemowlęcia, ale co już na kilkulatka działa bardzo skutecznie – cebula, czosnek albo chrzan… Okazuje się, że bardzo pomocne są substancje, które uwalniają się podczas krojenia cebuli, zgniatania czosnku czy ścierania chrzanu. Jeśli wykonuje się te czynności w obecności zakatarzonego malucha, może to skutecznie pomóc w udrożnieniu jego dróg oddechowych.