Kategoria:  

Ogólna

Katar u dziecka - wylecz go szybko i skutecznie

Na zdrowie
Katar u dziecka to jedna z najbardziej nielubianych przez rodziców przypadłości. Dzieje się tak dlatego, że - choć sam katar zazwyczaj nie jest niebezpieczny dla zdrowia – małe dzieci wyjątkowo źle go znoszą, a pojawia się on u nich standardowo nawet do dziesięciu razy w roku… i jest to – niestety – zjawisko całkiem normalne.

Katar u niemowląt


Przede wszystkim, niemowlaka - nawet tylko w przypadku kataru - powinien zawsze obejrzeć, a raczej osłuchać lekarz pediatra. Z punktu widzenia osoby dorosłej i dla osoby dorosłej, katar nie jest niczym poważnym, jednak u niemowląt, które spędzają większość czasu w pozycji leżącej, spływająca z nosa wydzielina łatwo może zamienić się w zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc lub, bardzo bolesne, szczególnie dla małych dzieci, zapalenie ucha.


Jak skutecznie i szybko wyleczyć katar u niemowlaka?  • Nawilżanie powietrza. Częste wietrzenie pokoju jest jednym ze sposobów na zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, które - zwłaszcza w sezonie grzewczym - jest częstą przyczyną kataru u niemowląt. Wilgotność w pokoju można również poprawić, wieszając na grzejnikach odpowiednie pojemniki z wodą lub stosując elektryczny nawilżacz powietrza.

  • Nawadnianie organizmu. Jeżeli maluch jest karmiony piersią, w okresie trwania kataru należy go karmić jak najczęściej, jeżeli natomiast dziecko pije mleko modyfikowane – trzeba koniecznie dodatkowo podawać mu do picia wodę lub herbatki ziołowe dla niemowląt.

  • Regularne inhalacje. Przynoszą zakatarzonemu dziecku znaczną ulgę i ułatwiają odkrztuszanie. W wersji dla niemowląt, należy zagotować wodę z solą (w proporcji jedna łyżka soli na jeden litr wody) i parujące naczynie umieścić w pobliżu łóżeczka dziecka (pod kontrolą oczywiście!). Można również rozpylić w miejscu przebywania dziecka specjalny preparat z roztworem soli.

  • Ułatwianie oddychania. Zatkany nosek trzeba oczyścić przy pomocy aspiratora do nosa lub specjalnej gumowej gruszki. W ciągu dnia można stosować też maść majerankową, która udrażnia nos, a w nocy oddychanie ułatwią maluchowi olejki eteryczne – eukaliptus i mięta (kilka kropel takich specyfików można rozetrzeć na poduszce, materacyku itp.).

  • Krople do nosa. Najczęściej stosuje się w tym przypadku wodę morską w sprayu, przeznaczoną dla najmłodszych dzieci, wkrapia do nosa sól fizjologiczną lub - w ostateczności - aplikuje się odpowiednie do wieku pacjenta krople do nosa w aerozolu, których dawkę – rzecz jasna - ustala lekarz.

  • Oklepywanie pleców. Zabieg ten ułatwia dziecku odkrztuszanie. Należy to robić dłonią złożoną w „łódeczkę”, w kierunku od dołu ku górze pleców. Najlepiej oklepywać plecki tuż po inhalacji, kiedy rozrzedzona wydzielina łatwiej się odrywa.


Katar u starszych dzieci


Oprócz powyżej wskazanych i opisanych sposobów, które oczywiście można i należy wykorzystać również w przypadku zakatarzonego dwu- czy trzylatka, a nawet starszych dzieci, są w tej sytuacji jeszcze inne opcje leczenia kataru. Z pacjentem w takim wieku udaje się już komunikować, a on może powiedzieć, z czym ma największy problem. Łatwiej wtedy skutecznie zadziałać, aby ten problem zlikwidować… Łatwiej również dziecku wytłumaczyć i namówić je na przykład do zażycia lekarstwa. Informacje dotyczące sposobu leczenia kataru u dziecka znajdziesz na https://www.mamazone.pl/artykuly/starsze-dziecko/zdrowie/gesty-katar-u-dziecka/


Jak szybko i skutecznie leczyć katar u kilkulatka?  • Inhalacje. Tym razem możliwe przy użyciu inhalatora, a więc znacznie skuteczniejsze. To jeden z najlepszych sposobów na pokonanie kataru i zapobieganie rozwinięciu się infekcji oskrzeli lub płuc.

  • Witamina C. Podana dziecku w początkowym stadium kataru, odpowiednia dawka witaminy C może nawet zatrzymać rozwój infekcji.

  • Stare, domowe sposoby… czyli wszystko to, na co nie można sobie pozwolić w przypadku niemowlęcia, ale co już na kilkulatka działa bardzo skutecznie – cebula, czosnek albo chrzan… Okazuje się, że bardzo pomocne są substancje, które uwalniają się podczas krojenia cebuli, zgniatania czosnku czy ścierania chrzanu. Jeśli wykonuje się te czynności w obecności zakatarzonego malucha, może to skutecznie pomóc w udrożnieniu jego dróg oddechowych.

Informacje
Dodano 2017-12-28 godz 21:31
Dodał(a): baza-dziecka
Komentarze
brak komentarzy
 Na zakupy dodaj produkty
Forma silikonowa SŁOŃ
Cena: 21,70 zł

Wykonana z wysokiej jakości silikonu forma do wypieku ciasta w kształcie słonia-zachwyci dzieci i dorosłych!…

Zestaw do pieczenia dziecięcy
Cena: 27,70 zł

Dzieci z chęcią pomagają swoim rodzicom w kuchni. Będą bardzo dumne, jeśli chociaż kilka przyrządów…

Forma silikonowa OWCA
Cena: 21,70 zł

Wykonana z wysokiej jakości silikonu forma do wypieku ciasta w kształcie owieczki-zachwyci dzieci i dorosłych!…Letnia Akademia
 6 - 31 LIP 2020 8:00 - 16:30
Kraków Letani Akademia ATELIE , Kraków (Kraków-Śródmieście)

Półkolonie Kraków 2020- Letnia Akademia Sztuki i Przygody! Zobacz więcej »

Jak chcesz aby Twoje dziecko spędziło czas?
Aktywność sportowa
Rozrywka na weekend
Nauka przez zabawę
Wydarzenie kulturalne
Warsztaty i kursy
Masz konkretne oczekiwania?
Skorzystaj z naszego katalogu!
Data od:
Data do:
Wybrane miasto:
Newsletter
Reklamy
Kronika rodzinna
Obozy narciarskie
data założenia: 04.12.2014 21:01
Ostatni post: 04.12.2014 21:03

Zapraszamy miłośników białego szaleństwa na obóz narciarski Zobacz więcej »

Kirunek Kolonia Harsz

Wreszcie wypłynęliśmy! 4 żaglówki pod wspólną banderą wypłynęły z Giżycka ku nowej przygodzie. Zobacz więcej »

Partnerzy:
BEZPIECZNY STOK
Klub Mamuśki
PayU
SOSrodzice.pl
Świadoma Mama
Szlak Rzemiosła
Teatr Animacji w Poznaniu
Teatr Będzin
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
BEZPIECZNY STOK
Klub Mamuśki
PayU
SOSrodzice.pl
Świadoma Mama
Szlak Rzemiosła
Teatr Animacji w Poznaniu
Teatr Będzin
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
Poleć nas na Facebook i G+
Twitter Pinterest
Strona używa cookies (ciasteczek)
Zamknij

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności