Kategoria:  

Produkty dla dzieci

Kwas foliowy w ciąży - znaczenie dla rozwoju dziecka

Kwas foliowy ciąża
Folacyna, witamina B9, witamina M, folian - to różne nazwy dla kwasu foliowego, niezbędnego dla każdego człowieka. Jest on potrzebny każdej komórce naszego organizmu, a jednocześnie znaczna większość osób cierpi na jego niedobór. Jego brak w organizmie płodu może doprowadzić do trwałych uszkodzeń. To dlatego każdej ciężarnej kobiecie oraz parom, które starają się o dziecko, lekarze zalecają przyjmowanie właśnie kwasu foliowego.

Co to jest kwas foliowy?


Kwas foliowy to cała grupa substancji, które występują w tkankach roślin i zwierząt. Odkryto go w latach 40-tych ubiegłego wieku w liściach szpinaku, dlatego jego nazwa to “folium” - bo oznacza “liść”. I to właśnie szpinak uchodzi za najbogatsze źródło kwasu foliowego, chociaż tych źródeł jest znacznie więcej… Niestety poziom kwasu foliowego spada w organizmie, gdy pijemy kawę oraz alkohol, palimy papierosy, żyjemy w stresie i łykamy dużo aspiryny, a także, gdy przyjmujemy środki antykoncepcyjne. Do tego zła dieta, zbyt częsta obróbka termiczna pokarmów zawierających kwas foliowy sprawia, że trzeba jego niedobory uzupełniać preparatami z apteki.


Skutki niedoboru kwasu foliowego


Kwas foliowy bierze udział w tworzeniu się DNA. Reguluje też wzrost oraz funkcjonowanie komórek, razem z witaminą B12 tworzy i bierze udział w dojrzewaniu czerwonych krwinek. Bez niego grozi nam anemia. Wysokie stężenie kwasu foliowego w organizmie chroni także przed nowotworami, między innymi szyjki macicy. Razem z innymi witaminami z grupy B kwas foliowy reguluje poziom homocysteiny, czyli aminokwasu, który w zbyt wysokim stężeniu może zaburzać procesy fizjologiczne komórek, a także sprzyja chorobom serca, zakrzepom, zawałom czy wylewom. Wysoki poziom homocysteiny zwiększa też rozwój miażdżycy. Organizm, w którym nie brakuje kwasu foliowego przetwarza homocysteinę w cysteinę, która znajduje się w keratynie włosów lub w metioninę. Z metioniny z kolei powstaje serotonina, czyli hormon szczęścia, zapewniający zdrowy sen, ale także noradrenalina, która “motywuje” nas do działania. To dlatego niedobór kwasu foliowego często towarzyszy osobom melancholijnym czy z głęboką depresją.


Znaczenie kwasu foliowego w ciąży


Jednak niedostatki kwasu foliowego mogą mieć bardzo poważne skutki, zwłaszcza gdy brakuje go rozwijającemu się dziecku. Między 17 a 30 dniem od zapłodnienia już powstaje cewa nerwowa, czyli początek dla całego układu nerwowego. Cewa bowiem przekształca się z czasem w rdzeń kręgowy oraz mózg. Brak kwasu foliowego może skutkować wstrzymaniem rozwoju tych narządów, powstaniem przepuklin mózgowo-rdzeniowych, bezmózgowia czy pojawienia się rozszczepu kręgosłupa. Wady te mogą powodować szybką śmierć dziecka, nawet do kilku godzin po jego narodzinach albo paraliżem i upośledzeniem umysłowym. Z tak poważnymi wadami rodzi się w Polsce 1-2 dzieci na 1000 urodzeń. Przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży, a nawet kilka miesięcy przed zajściem w ciążę, zmniejsza ryzyko takich wad nawet o 75 procent.


Kwas foliowy dla kobiet w ciąży (http://www.swiadomemacierzynstwo.com/kwas_foliowy) dostępny jest w tanich i ogólnodostępnych suplementach diety. Warto jednak dostarczać go także w zdrowej, zróżnicowanej diecie. Jest to trudne, bo kwas foliowy ginie w wysokiej temperaturze i pod wpływem światła słonecznego, spada jego poziom także w przypadku dłuższego przechowywania żywności, organizm również nie jest w stanie go magazynować. Trzeba więc dostarczać go codziennie w postaci surowych warzyw (wspomniany już szpinak można dodawać do sałatek czy owocowych koktajli) i dbać o to, by przyjmować go w towarzystwie witaminy C, która chroni kwas foliowy przed rozpadem.  Warto jednak wiedzieć, że ludzki organizm łatwiej przyswaja kwas foliowy w syntetycznej postaci, niż ten naturalny. Dlatego nawet gdy dieta ciężarnej jest bogata w warzywa i owoce, nie gwarantuje wysokiego poziomu kwasu foliowego w organizmie.


Informacje
Dodano 2016-08-29 godz 08:06
Dodał(a): baza-dziecka
Komentarze
brak komentarzy
 Na zakupy dodaj produkty
Forma silikonowa SŁOŃ
Cena: 21,70 zł

Wykonana z wysokiej jakości silikonu forma do wypieku ciasta w kształcie słonia-zachwyci dzieci i dorosłych!…

Forma silikonowa MOTYL
Cena: 17,70 zł

Wykonana z wysokiej jakości silikonu forma do wypieku ciasta w kształcie motyla- zachwyci dzieci i…

Zestaw do pieczenia dziecięcy
Cena: 27,70 zł

Dzieci z chęcią pomagają swoim rodzicom w kuchni. Będą bardzo dumne, jeśli chociaż kilka przyrządów…p
 19 KWI - 10 KWI 2025 10:00 - 20:00
Akademia Jazdy Konnej Biały Jednorożec , Poznań (Poznań-Nowe Miasto)
DK Zacisze
 16 LIP - 27 SIE 2019 10:00 - 11:00
Dom Kultury Zacisze w Warszawie , Warszawa (Targówek)

Zajęcia dla dzieci w wieku 6 miesięcy-3 lata i opiekunów. Zobacz więcej »

DK Zacisze
 26 - 31 SIE 2019 7:30 - 16:30
Dom Kultury Zacisze w Warszawie , Warszawa (Targówek)

Zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat na Lato w Mieście! Zobacz więcej »

Jak chcesz aby Twoje dziecko spędziło czas?
Aktywność sportowa
Rozrywka na weekend
Nauka przez zabawę
Wydarzenie kulturalne
Warsztaty i kursy
Masz konkretne oczekiwania?
Skorzystaj z naszego katalogu!
Data od:
Data do:
Wybrane miasto:
Newsletter
Reklamy
Kronika rodzinna
Obozy narciarskie
data założenia: 04.12.2014 21:01
Ostatni post: 04.12.2014 21:03

Zapraszamy miłośników białego szaleństwa na obóz narciarski Zobacz więcej »

Kirunek Kolonia Harsz

Wreszcie wypłynęliśmy! 4 żaglówki pod wspólną banderą wypłynęły z Giżycka ku nowej przygodzie. Zobacz więcej »

Partnerzy:
BEZPIECZNY STOK
Klub Mamuśki
PayU
SOSrodzice.pl
Świadoma Mama
Szlak Rzemiosła
Teatr Animacji w Poznaniu
Teatr Będzin
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
BEZPIECZNY STOK
Klub Mamuśki
PayU
SOSrodzice.pl
Świadoma Mama
Szlak Rzemiosła
Teatr Animacji w Poznaniu
Teatr Będzin
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
Poleć nas na Facebook i G+
Twitter Pinterest
Strona używa cookies (ciasteczek)
Zamknij

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności