Kategoria:  

Ogólna

Polskie wioski dla opuszczonych i osieroconych dzieci – potrzebna pomoc

Wioski SOS
Każde dziecko potrzebuje mamy i taty. Niestety, nie każdy może cieszyć się bliskością rodziców. Na szczęście jednak są ludzie, którzy otwierają serca dla osieroconych maluchów. To oni ocierają łzy, chodzą na szkolne przedstawienia, robią kanapki i mocno kochają. Dzięki nim dzieciństwo nabiera kolorów.

W Polsce funkcjonują cztery Wioski SOS dla opuszczonych i osieroconych dzieci – w Biłgoraju, Kraśniku, Siedlcach i Karlinie, a w każdej z nich stoi od 12 do 14 domów. Są one ciepłą przystanią dla wyjątkowych rodzin. Wyjątkowych dlatego, że każda z nich składa się z jednego lub dwójki opiekunów i gromadki dzieci, wśród których bardzo często znajdują się biologiczne rodzeństwa. Opiekunowie jednak nie są spokrewnieni z dziećmi – to rodzice SOS, którzy postanowili poświęcić swoje życie po to, aby ich podopieczni mogli dorastać w prawdziwym domu pełnym miłości.


W Wiosce SOS każdy dzień zaczyna się naprawdę zwyczajnie, choć przy śniadaniowym stole bywa nieco tłoczniej niż w innych, zwykłych domach. Najedzeni podopieczni, z kanapkami i wypełnionymi książkami tornistrami, wyruszają do przedszkola lub publicznej szkoły, gdzie funkcjonują tak samo, jak ich rówieśnicy. W tym samym czasie, tak jak w prawdziwej rodzinie, maluchy zostają w domu z mamą SOS i towarzyszą jej w codziennych obowiązkach. Później jest czas na obiad, zabawę, odrabianie lekcji, kolację i wieczorne czytanie książek. Każda rodzina sos, tak jak naturalna rodzina, sama ustala plan dnia w oparciu o potrzeby dzieci. Dzięki temu jest czas na odpoczynek, naukę i spędzanie czasu we własnym gronie. Nic dziwnego, że na boiskach i placach zabaw w wioskach SOS często słychać śmiech – przecież dzieciństwo to czas, w którym każde dziecko powinno cieszyć się szczęściem, miłością, szacunkiem, bezpieczeństwem i beztroską.


Zadanie wychowania dzieci w wioskach SOS nie jest łatwe i wymaga od rodziców dużo cierpliwości i nieograniczonych pokładów miłości. Wszystko dlatego, że podopieczni to nie tylko niechciane i osierocone dzieci, ale przede wszystkim młodzi ludzie, którzy często mają za sobą traumatyczne przeżycia – przemoc fizyczną i psychiczną, zaniedbania emocjonalne, chorobę alkoholową rodziców. Wtedy zadaniem rodzica SOS jest odbudowanie zaufania podopiecznych i pokazania im, że życie rodzinne to o wiele więcej niż mogły doświadczyć w pierwszych latach życia.


Co ważne, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce oprócz Wiosek SOS powadzi także Domy Czasowego Pobytu, Młodzieżowe Wspólnoty Mieszkaniowe SOS, Domy Młodzieży SOS oraz programy wspierające funkcjonowanie rodzin z problemami.


Chcesz zostać rodzicem zastępczym? Możesz pomóc finansowo? Wejdź na www.wioskisos.org i dowiedz się więcej. Nie czekaj – właśnie teraz jest najlepszy czas na to, abyś podzielił się tym, co dobre.

Informacje
Dodano 2017-07-31 godz 14:08
Dodał(a): baza-dziecka
Komentarze
brak komentarzy
 Na zakupy dodaj produkty
Silikonowa forma na 6 muffinek - SERCE
Cena: 22,00 zł

Wykonana z wysokiej jakości silikonu forma do wypieku sześciu oryginalnych babeczek w kształcie serc. Silikon…

Zestaw do pieczenia dziecięcy
Cena: 27,70 zł

Dzieci z chęcią pomagają swoim rodzicom w kuchni. Będą bardzo dumne, jeśli chociaż kilka przyrządów…

Silikonowa foremka do jajek
Cena: 7,00 zł

Foremka do smażenia jajek sadzonych, wykonana z wysokiej jakości silikonu. Silikon odporny jest na temperatury…Naturalion dookoła świata
 3 - 4 PAŹ 2021 9:30 - 15:30
Teatr Cortiqué Anny Niedźwiedź , Poznań (Poznań-Jeżyce)

Baletowy spektakl dla dzieci z elementami akrobatycznymi i wokalnymi. Zobacz więcej »

Jak chcesz aby Twoje dziecko spędziło czas?
Aktywność sportowa
Rozrywka na weekend
Nauka przez zabawę
Wydarzenie kulturalne
Warsztaty i kursy
Masz konkretne oczekiwania?
Skorzystaj z naszego katalogu!
Data od:
Data do:
Wybrane miasto:
Newsletter
Reklamy
Kronika rodzinna
Obozy narciarskie
data założenia: 04.12.2014 21:01
Ostatni post: 04.12.2014 21:03

Zapraszamy miłośników białego szaleństwa na obóz narciarski Zobacz więcej »

Kirunek Kolonia Harsz

Wreszcie wypłynęliśmy! 4 żaglówki pod wspólną banderą wypłynęły z Giżycka ku nowej przygodzie. Zobacz więcej »

Partnerzy:
BEZPIECZNY STOK
Klub Mamuśki
PayU
SOSrodzice.pl
Świadoma Mama
Szlak Rzemiosła
Teatr Animacji w Poznaniu
Teatr Będzin
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
BEZPIECZNY STOK
Klub Mamuśki
PayU
SOSrodzice.pl
Świadoma Mama
Szlak Rzemiosła
Teatr Animacji w Poznaniu
Teatr Będzin
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
Poleć nas na Facebook i G+
Twitter Pinterest
Strona używa cookies (ciasteczek)
Zamknij

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności