Kategoria:  

Ogólna

Wady wzroku u dzieci- zez

dzieci
Uciekające oczka u niemowląt to naturalne zjawisko. Mięśnie oczne nowonarodzonego dziecka nie są jeszcze odpowiednio mocne i wyćwiczone, więc momentami nie udaje się utrzymać oczu w prawidłowym położeniu. Zjawisko to zanika z czasem i nie powinno występować u dziecka po skończeniu 6 miesięcy. Jeśli jednak nadal będziemy obserwować, że jedno oczko jest skierowane nieprawidłowo należy niezwłocznie udać się do okulisty. Wada zeza wymaga leczenia- wbrew krążącym ‘opiniom’ z zeza się nie wyrasta!

Zez- skąd się bierze?


Dokładna przyczyna zeza nie jest znana. Występuje on zarówno u dzieci, których rodzice lub dziadkowie mieli zeza, jak i w rodzinach gdzie zez nigdy nie występował. Także nie ma jednoznacznej przyczyny. Powstanie zeza zazwyczaj wynika z niejednakowego rozwoju mięśni gałki ocznej, które powodują nieprawidłowe ułożenie oka. Występuje kilka rodzajów zeza, w tym towarzyszący, ukryty i porażenny. Zez towarzyszący występuje, gdy oko zezujące ma stały kąt odchylenia, ale towarzyszy w ruchach oku zdrowemu. W zależności od kąta taki zez może być zbieżny, rozbieżny, skośny a także naprzemienny. To najczęściej występująca odmiana zeza. Innym rodzajem jest zez ukryty- oko zaczyna ‘uciekać’ jedynie w wyniku przemęczenia, normalnie nie daje żadnych objawów. Zez porażenny następuje natomiast w wyniku uszkodzenia nerwu mięśnia oka. Zazwyczaj daje objaw podwójnego widzenia.


Badanie u okulisty


Zez sam się nie wyleczy. Z tym problemem niezwłocznie należy udać się do okulisty, ponieważ tylko do 10 roku życia z zezem można poradzić sobie bezoperacyjnie. Podstawowym badaniem, które wykonuje się przy zezie jest badanie ostrości wzroku. W tym celu wykorzystuje się dla dzieci odpowiednie tablice optotypów z obrazkami zamiast liter. Warto także wykonać badanie autorefraktometrem potocznie nazywane badaniem komputerowym wzroku, które da informację o wadach refrakcji. Bardzo często zez występuje wraz z wadami refrakcji, dlatego wykrycie tych wad wcześnie i zastosowanie odpowiednich szkieł korygujących pomoże w korekcji zeza. Kolejnym rutynowym badaniem będzie badanie dna oka. Badanie to wykonuje się za pomocą oftalmoskopu. Urządzenie to daje możliwość okuliście dokładnego obejrzenia dna oka i wykluczenie np. nowotworów oka, które także mogą powodować zeza. Lekarz podczas badania wzroku wykonuje również cover test, zasłaniając naprzemiennie oczy sprawdza, które oko zezuje. Ważne, by wykonać również badanie synoptoforem. W to urządzenie powinien być wyposażony każdy dobrej klasy gabinet okulistyczny. Synoptofor pozwala na ocenę percepcji, fuzji i stereoskopii oka. Pozwala to na określenie kąta zeza, co pomoże w jego korekcji. Po dokładnym badaniu okulista wybierze sposób leczenia zeza. Najczęściej dobierane są odpowiednie okulary, czasami stosuje się obturację oka, czyli zasłanianie zdrowego oka plasterkiem. Ostatecznością w leczeniu zeza jest zabieg operacyjny, który ma na celu poprawienia równowagi mięśniowej oka.


Jeśli zauważymy coś niepokojącego w ułożeniu oczu naszego dziecka, warto skonsultować obawy ze specjalistą. Szybkie podjęcie leczenia zeza daje możliwość szybkiego uporania się z wadą. Zez może prowadzić do podwójnego, niewyraźnego widzenia, co w konsekwencji będzie prowadzić do problemów z nauką i koncentracją. Badania wzroku u dzieci powinno wykonywać się zaraz po urodzeniu, między 2-4 oraz 6-7 rokiem życia oraz w jakiejkolwiek sytuacji gdy zauważymy niepokojące objawy.

Informacje
Dodano 2016-04-20 godz 12:08
Dodał(a): baza-dziecka
Komentarze
brak komentarzy
 Na zakupy dodaj produkty
Forma silikonowa SŁOŃ
Cena: 21,70 zł

Wykonana z wysokiej jakości silikonu forma do wypieku ciasta w kształcie słonia-zachwyci dzieci i dorosłych!…

Silikonowa foremka do jajek
Cena: 7,00 zł

Foremka do smażenia jajek sadzonych, wykonana z wysokiej jakości silikonu. Silikon odporny jest na temperatury…

Forma silikonowa KOŃ
Cena: 17,70 zł

Wykonana z wysokiej jakości silikonu forma do wypieku ciasta w kształcie konia-zachwyci dzieci i dorosłych!…Akademia Pana Piórko
 28 KWI 2019 nie. 11:00
SCKM , Kraków (Kraków-Śródmieście)
Zestaw Bubble Velboa do wózka dziecinnego
 30 LIS - 20 SIE 2019

Na chłodne jesienno zimowe dni Podusie.pl poleca kocyki do wózka oraz ciepłe kołderki do łóżeczka.… Zobacz więcej »

Młodzieżowe Studio Architektury
 23 MAR 2019 sob. 13:30 - 15:30
 6 KWI 2019 sob. 13:30 - 15:30
 13 KWI 2019 sob. 13:30 - 15:30
Centrum Poznawcze Hali Stulecia , Wrocław (Wrocław-Śródmieście)

Młodzieżowe Studio Architektury to nowy cykl warsztatów poświęconych architekturze i projektowaniu makiet. Zobacz więcej »

Jak chcesz aby Twoje dziecko spędziło czas?
Aktywność sportowa
Rozrywka na weekend
Nauka przez zabawę
Wydarzenie kulturalne
Warsztaty i kursy
Masz konkretne oczekiwania?
Skorzystaj z naszego katalogu!
Data od:
Data do:
Wybrane miasto:
Newsletter
Reklamy
Kronika rodzinna
Obozy narciarskie
data założenia: 04.12.2014 21:01
Ostatni post: 04.12.2014 21:03

Zapraszamy miłośników białego szaleństwa na obóz narciarski Zobacz więcej »

Kirunek Kolonia Harsz

Wreszcie wypłynęliśmy! 4 żaglówki pod wspólną banderą wypłynęły z Giżycka ku nowej przygodzie. Zobacz więcej »

Partnerzy:
BEZPIECZNY STOK
Klub Mamuśki
PayU
SOSrodzice.pl
Świadoma Mama
Szlak Rzemiosła
Teatr Animacji w Poznaniu
Teatr Będzin
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
BEZPIECZNY STOK
Klub Mamuśki
PayU
SOSrodzice.pl
Świadoma Mama
Szlak Rzemiosła
Teatr Animacji w Poznaniu
Teatr Będzin
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
Poleć nas na Facebook i G+
Twitter Pinterest
Strona używa cookies (ciasteczek)
Zamknij

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności