Kategoria:  

Ogólna

Witamina D, dlaczego jest tak ważna?

Bamboo
Witamina D, czyli hormon steroidowy jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wytwarza się poprzez rozpuszczanie choresterolu w organizmie. Najłatwiej o wytwarzanie witaminy D podczas upalnych i słonecznych miesięcy. Działanie promieni słońca wspomaga wytwarzanie witaminy D. Jeśli chcemy utrzymać prawidłowy poziom witaminy D powinniśmy jak największa powierzchnię ciała wystawiać na słońce i przez pierwsze 20 minut opalania powstrzymać się od stosowania kremów z filtrem. Osłabia to wchłanianie jej do organizmu i prowadzi do niedoborów. Jeśli nie mamy ciągłego dostępu do słońca trzeba zadbać o prawidłową dietę. Niewiele produktów spożywczych ma znaczną ilość witaminy D w składzie, tym trudniej trzymać jej prawidłowy poziom. Takie produkty jak ryby, żółtko jajka, ser żółty i mleko mają w składzie witaminę D, dlatego warto je spożywać. Niestety niewystarczający stopień tejże może prowadzić do wielu groźnych chorób i kalectwa.

Niedobór witaminy D u dorosłychWraz ze zbliżającą się zimą wiele osób odczuwa głębokie zmęczenie. Jest to spowodowane mniejszym wchłanianiem witaminy D do organizmu. Po letnich miesiącach i krótkich spodniach okrywamy się w coraz cieplejsze kurtki, a więc zmniejszamy powierzchnię przez którą witamina D może się dostać do naszego organizmu. Innymi objawami poza zmęczeniem są np.: apatia i większa podatność na choroby (szczególnie w okresie jesienno-zimowym). Warto udać się wtedy do lekarza, który przepisze nam suplement z dużą ilością witaminy D. Znaczny niedobór może prowadzić do choroby kości. U dzieci taką chorobę nazywa się krzywicą, u dorosłych natomiast jest to osteomalacja lub osteoporoza. Niedobór witaminy D u dorosłych może prowadzić do złego funkcjonowania układu mięśniowego i nerwowego, a nawet do zapalenia spojówek i stanów zapalnych skóry.Osteomalacja i osteoporozaOsteomalacja, czyli rozmiękczenie kości. Polega na utracie fosforu i wapnia z układu kostnego. Ich znaczny niedobór prowadzi do osłabienia mięśni i szybkiego męczenia się, zniekształcenia kości, łamliwości (nawet przy niewielkich urazach). Przyczyną choroby poza niedoborem witaminy D może być nadmierne spożywanie alkoholu i przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych. Osteoporoza to ubytek masy kostnej. Choroba najczęściej dotyka kobiety po menopauzie i osób, które mają ubogą dietę w witaminę D, białko i wapń. Niewielkie urazy tak jak przy osteomalacji mogą prowadzić do złamań. Innym objawem choroby jest ból kręgosłupa, powstawanie garbu starczego i ból kości przy podnoszeniu cięższych rzeczy. Aby zapobiegać występowaniu tych chorób warto udać się do lekarza by przepisał odpowiedni suplement diety bogaty w witaminę D. Wysoką dawkę witaminy zawiera Vigantoletten.Prawidłowy poziom witaminy DUtrzymanie prawidłowego poziomu witaminy D usprawnia pracę naszego organizmu. Witamina D jest zalecana u osób z objawami depresji, zapobiega chorobom nowotworowym, zmniejsza ryzyko cukrzycy i pomaga lepiej znosić stres. Niweluje uczucie apatii i zmęczenia. Zalecana dawka witaminy D dla osoby dorosłej to 600 IU (15 μg), a dla osoby w podeszłym wieku, kobiet karmiących i kobiet ciężarnych to 800 IU (20 μg).

Informacje
Dodano 2017-09-28 godz 14:45
Dodał(a): baza-dziecka
Komentarze
brak komentarzy
 Na zakupy dodaj produkty
Forma silikonowa KOŃ
Cena: 17,70 zł

Wykonana z wysokiej jakości silikonu forma do wypieku ciasta w kształcie konia-zachwyci dzieci i dorosłych!…

Zestaw do pieczenia dziecięcy
Cena: 27,70 zł

Dzieci z chęcią pomagają swoim rodzicom w kuchni. Będą bardzo dumne, jeśli chociaż kilka przyrządów…

Forma silikonowa OWCA
Cena: 21,70 zł

Wykonana z wysokiej jakości silikonu forma do wypieku ciasta w kształcie owieczki-zachwyci dzieci i dorosłych!…Akademia Pana Piórko
 24 LIS 2019 nie. 11:00 - 12:30
StaromiejskieCentrum Kultury Młodzieży , Kraków (Kraków-Śródmieście)

„Akademia Pana Piórko”, to spotkana naukowo-filozoficzne, nastawione na edukację w duchu artystycznym. Zobacz więcej »

ps
 7 - 15 LIS 2019

Zapraszamy do udziału w konkursie Piosenki Przedszkolnej "Moja Rodzina". Zobacz więcej »

ps
 13 WRZ - 20 GRU 2019 co piątek 17:30 - 19:00
Jak chcesz aby Twoje dziecko spędziło czas?
Aktywność sportowa
Rozrywka na weekend
Nauka przez zabawę
Wydarzenie kulturalne
Warsztaty i kursy
Masz konkretne oczekiwania?
Skorzystaj z naszego katalogu!
Data od:
Data do:
Wybrane miasto:
Newsletter
Reklamy
Kronika rodzinna
Obozy narciarskie
data założenia: 04.12.2014 21:01
Ostatni post: 04.12.2014 21:03

Zapraszamy miłośników białego szaleństwa na obóz narciarski Zobacz więcej »

Kirunek Kolonia Harsz

Wreszcie wypłynęliśmy! 4 żaglówki pod wspólną banderą wypłynęły z Giżycka ku nowej przygodzie. Zobacz więcej »

Partnerzy:
BEZPIECZNY STOK
Klub Mamuśki
PayU
SOSrodzice.pl
Świadoma Mama
Szlak Rzemiosła
Teatr Animacji w Poznaniu
Teatr Będzin
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
BEZPIECZNY STOK
Klub Mamuśki
PayU
SOSrodzice.pl
Świadoma Mama
Szlak Rzemiosła
Teatr Animacji w Poznaniu
Teatr Będzin
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
Poleć nas na Facebook i G+
Twitter Pinterest
Strona używa cookies (ciasteczek)
Zamknij

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności